פנחס רימון ז"ל

פנחס נולד ב-29 ביוני 1922 בארצות הברית.

היה חבר קיבוץ כפר בלום. לימד ב"עמק החולה" פיזיקה ושרטוט בין השנים 1957 עד 1990 .

נפטר בכפר בלום בשביעי באוגוסט 2010 , בגיל 88 .

 

פנחס נולד בשיקגו ב-1922 לפרל ושמעון מילגרום. הבית בו גדל היה ציוני ומגיל צעיר קיבל חינוך יהודי-מסורתי. פנחס הצטרף לתנועת הבונים בגיל צעיר ומילא בה תפקידים מרכזיים שונים. היה חבר מזכירות הארצית של הבונים בארה"ב והקים מחנה ראשון של הבונים בקנדה ב-1946, ממש לפני עלייתו לארץ.

 

ב-1942 התחתן פנחס עם שירלי ומיד לאחר מכן, כמו רבים מחברי "הבונים", התגייס לצבא ארה"ב ב-1943, עם כניסתה למלחמת העולם השנייה. סמל פנחס מילגרום שירת בחיל הרפואה. עם סיום המלחמה, לאחר 3 שנות שרות, השתחרר מהצבא האמריקאי ועד לעלייתו ארצה, חזר לפעילות בתנועת הבונים בניו-יורק.

 

בסוף שנת 1946, עלו שירלי ופנחס לארץ.  הזוג הצעיר הגיע לחיפה, ופנחס החל ללמוד מסגרות וחרטות כהכנה למקצוע בו יעסוק בהגיעו לכפר בלום. בחיפה גם נולד בנם הבכור – אבנר.

 

בהגיעו לכפר בלום נכנס לעבוד במסגרייה. בהמשך גדלה המשפחה עם לידת שלומית ויהודית. פנחס העלה גם את הוריו מארה"ב לתל אביב ולאחר מכן לקיבוץ בו הפכו מהר מאוד לחלק מהנוף. 

 

מיומו הראשון, היה פעיל מאוד בתחומים ציבוריים וחברתיים רבים בקיבוץ. היה חבר בוועדת-"אספקה", ועדת-חברה, חבר מזכירות, ועדת חינוך ועוד.

 

פנחס הדריך אחת מקבוצות ה"וורק-שופ", תוכנית אותה הגה יחיאל ששון, ז"ל, ושהייתה התוכנית הראשונה בארץ שהביאה נוער יהודי מתנועת הבונים לארץ, לתקופה של 9 חודשים.

 

ב-1948 הוקמה בכפר בלום תחנת חיזוי של השרות המטאורולוגי, אותה הפעיל פנחס בהתנדבות. סביב הפעילות בתחנה בנה קבוצת ילדים מסורה לביצוע חמש התצפיות היומיות.  הפעילות כללה גם הפעלת תנורים להגברת הגשם בחורף.

בתקופת מלחמת ששת-הימים ומלחמת יום-כיפור, עבדה התחנה המטאורולוגית 24 שעות ביממה וסיפקה כמעט מדי שעה נתונים מטאורולוגיים לחיל האוויר. על כך קיבל פנחס תעודת הוקרה ממשרד-הביטחון והשרות המטאורולוגי. התחנה המטאורולוגית ניצבת עד היום ליד הכביש בין "עמק החולה" לבית הספר היסודי "הגומא".

 

במקביל, לימד פנחס בבית הספר התיכון "עמק-החולה" פיזיקה, שרטוט טכני וגיאוגרפיה פיזית.

 

מלחמת ששת-הימים הביאה בעקבותיה גל של תוכניות לקישור בין יהדות ארה"ב וישראל. פנחס נטש את ריכוז מקצוע הפיזיקה בבי"ס עמק-החולה והקדיש את כולו ליישום פרויקט חייו, הידוע בכינויו "הכיתה האמריקאית", אותו הגה, יישם וניהל במשך 21 מחזורים, החל מ-1969. על כך זכה ב-1982 בפרס שז"ר למוסדות חינוך בארץ ובתפוצות, בבית-הנשיא. 

 

עם פרישתו לגמלאות חיפש דרכים להמשיך ולתרום לקיבוץ, גם בתחום הכלכלי. יחד עם קבוצת חברים נוספת יוצאי ארצות דוברות אנגלית, הקימו מפעל תרגומים. הוא המשיך למלא תפקידים ציבוריים בקיבוץ: ניהל את הקרן לעזרה הדדית, היה חבר מזכירות ועוד, והקפיד על המשך מעורבות בחיי הקיבוץ.

 

פנחס ייזכר כאיש רב פעלים, איש חינוך, שמרכז פעילותו הייתה אהבתו לנוער ורצונו להנחיל ולחנך לאהבת העם היהודי, ארץ-ישראל וחיי הקיבוץ. בקיבוץ כפר בלום הוקם גן משחקים על שמו, בתרומה של בוגרי הכיתה האמריקאית.

 

יהי זכרו ברוך.

 

סיפור החיים מבוסס על דף ההנצחה באתר קיבוץ כפר בלום

הוסיפו זכרונות וסיפורים על פנחס ז"ל

@ בניית האתר: מעין הס אשכנזי,2016.