עקיבא סקידל ז"ל

נולד בשבעה באוגוסט 1913, ברוסיה.

היה חבר קיבוץ כפר בלום ומורה למתמטיקה ב"עמק החולה" בין השנים 1957 עד 1987.

נפטר בכפר בלום ב-24 בדצמבר 1993 , בגיל 80.

 

עקיבא נולד ב-1913 בגרודנו (אז רוסיה הסובייטית). בגיל שבע התייתם מאמו.

כשסיים את בית הספר התיכון נסע עקיבא בעקבות אחותו לקנדה, בה התגורר עם דודיו ודודותיו.

עקיבא למד מתמטיקה באוניברסיטה, הצטרף אל תנועת הנוער "פועלי ציון" ותוך כדי לימודיו הצטרף לתנועת "הבונים".

למחייתו עבד כמלצר.

 

בתנועת הנוער פעל עקיבא כמדריך. מן ההדרכה בשדה נקרא למרכז התנועה בניו-יורק ובמהרה נבחר למזכיר "הבונים". למען פיתוח הסניף ערך גם את עיתוני ההדרכה והירחון של התנועה.

 

ב- 1943 גויס עקיבא לצבא ארה"ב ושימש כקשר ביחידה קרבית בחבל הארדנים שבצרפת, ומשם הועבר לגרמניה. היה ממשחררי מחנה הריכוז דכאו. באחת מחופשותיו בצבא הצליח לבקר בארץ אצל אחותו, וגם לקיים ביקור בקיבוץ כפר בלום. עם שובו לארה"ב הצטרף לצוות של המוסד לעלייה ושימש כגייס של צוות מתנדבים לאניות המעפילים.

 

ב-1947 עלו עקיבא ואטי ובתם הקטנה סימה ישר לכפר בלום. עקיבא עבד בגן הירק עד אשר גויס ב-1948 לצה"ל, כדי לשמש כראש המח"ל (מתנדבי חו"ל). עם סיום תפקידו זה נכנס עקיבא בבית להנהלת החשבונות.

ב-1952 נענה לפניית איחוד הקבוצות והקיבוצים לפעול במחלקת הנוער וההסברה. לאחר שנה יצא לשליחות כמנהל מחלקת הנוער והחלוץ בסוכנות היהודית בניו-יורק. אחרי שובו משם שימש כמדריך של קבוצות ה"וורקשופ" בכפר בלום, ובו בזמן התחיל ללמד מתמטיקה בבית החינוך המשותף "עמק החולה", וגם בבית הספר היסודי של כפר בלום (היום – "הגומא").

 

עקיבא היה מורה קפדן ודייקן. תלמידיו זוכרים שכאשר רצה לשרטט מעגל על הלוח במהלך שיעור, כדי להדגים משפט גאומטרי מסוים, היה מניח את המרפק על הלוח ומסובב את ידו האוחזת בגיר, והמעגל ששרטט יצא מושלם.

 

תוך כדי תקופת ההוראה, שנמשכה עד 1987, הוציא עקיבא, בפעולה משותפת עם מיכאל משלד, שני ספרי לימוד לכתות ח', ותרגם תכניות חדישות להוראת המתמטיקה – "תכנית קולומביה" בהוצאת משרד החינוך. אז גם הצטרף לסגל ההוראה בסמינר "אורנים" למשך 10 שנים, ובמכללת "תל-חי" למשך 5 שנים.

 

 ב-1970 קיבל עקיבא מלגה מקרן אמריקאית לשנת שבתון. הוא למד באוניברסיטת קולומביה וערך סיורים ברחבי ארה"ב וקנדה. עם שובו ארצה הרחיב עקיבא את ההדרכה במתמטיקה גם בקריית שמונה, בה הדריך מורים בכתות טעוני-טיפוח ובבתי ספר מיוחדים.

 

עם פרישתו מן ההוראה עבד בהנהלת החשבונות בקיבוץ, ומשם עבר להנהלת החשבונות של בית החינוך המשותף "עמק החולה". בו בזמן תרגם מעברית לאנגלית חומר הן עבור התחנה לטיפול בילדים ובמשפחה בסמינר "אורנים", והן ספרים ומאמרים שונים, יחד עם צוות המתרגמים של כפר בלום.

 

אחרי השנים הללו המשיך עקיבא עדיין בחלק מפעילויות אלה, אך לאט לאט נאלץ לוותר עליהן בשל מצב בריאותו שהלך והחמיר.

 

עקיבא היה מורה, מחנך, מנהיג רוחני, הייתה בו מזיגה אידאלית של גלויות ותרבויות. הוא שאב מהן בלי להתבולל. ידע לבחור בעיקר בעיניו ולהישאר נאמן לאורך כל דרכו המגוונת לעיקר - הקמת ישוב קיבוצי בחבל ארץ נידח בלב הביצה בקרבת הגבול, והפיכתו למרכז לימוד והשכלה לדור העתיד.  

 

הוא תרם מכישוריו המיוחדים בקשת רחבה וגם נשא בתפקידים בבית. תוך תקופות ובין תקופות עיסוקיו המגוונים לא אבד הקשר עם הבית. היה נאמן לו, ליווה את כל המתרחש ונאבק (כשמזגו לעתים מתפרץ) על השגותיו ודעותיו בנושאים מעשיים ואידאולוגיים.

 

ביתו, שיצר יחד עם אטי – בית חם לסימה ושרה על משפחותיהם עם הנכדים – היה בית פתוח ומסביר פנים לכל מחפש עצה, לכל ידידיו מכבר וידידים חדשים רבים שרכשו הוא ואטי במשך כל השנים ושלהם נשארו נאמנים.

 

עקיבא נעקר מאתנו בייסורים ממושכים וקשים מאוד.

 

משפחת סקידל תרמה להקמת חדר מתמטיקה על שמו של עקיבא בבית הספר עמק החולה. החדר, שממוקם במבנה הבית הצעיר, שימש להוראת מתמטיקה במשך שנים רבות. היום מתקיימת בחדר זה פעילות תמיכה לתלמידות ותלמידים, במטרה לצמצם סיכוני נשירה מבית הספר.

 

יהי זכרו ברוך.

 

סיפור החיים מבוסס על דף ההנצחה באתר קיבוץ כפר בלום

 הוסיפו זכרונות וסיפורים על עקיבא ז"ל

@ בניית האתר: מעין הס אשכנזי,2016.