נפתלי פורת ז"ל

בן לבתיה ואליהו פורת
נולד ב 8.1.1948
ב 22.4.1969 , ד' באייר תשכ"ט, כשהפציץ תחנת מכ"מ מצרית בירדן פגע בו טיל נ"מ
הובא לקבורה בבית העלמין בכפר גלעדי ב- 29.4.69
בן 27 בנפלו

סיפור חייו

נפתלי פורת נולד ב -1942 , בן בכור לבתיה ואליהו פורת. בארבע השנים הראשונות לחייו גדל רק עם אמא כי אביו שירת בהתנדבות בצבא הבריטי, בחיל התובלה. וכך הוא מספר על עצמו: "לא רבות ראיתי את אבי בילדותי, לכן התקשרתי מאוד אל אמי, אשר ניסתה למלא את מקומו של אבי. חיינו יחד תוך געגועים אל אבא". הוא גר בקיבוץ בלינה משותפת והחיים לא היו קלים. כשהגיע לגיל הלימודים סבל רבות בשל גילו, הצעיר מבני כיתתו. אך בזכות אישיותו השתנו פני הדברים, ונפתלי רכש לו עמדה מיוחדת בין חבריו. כנער התבלט מבחינה חברתית וארגונית. הדריך כבר מגיל  12, נהג על טרקטור, והיה מאוד בוגר ואחראי. הוא היה מוכשר מאוד במוזיקה. ניגן על אקורדיון ואחר-כך על קרן יער, וניצח על מקהלה בקיבוץ. לפני הצבא יצא לשנת שירות והדריך נוער בתנועה הקיבוצית. בסוף השנה ויתר על האפשרות לנגן בתזמורת צה"ל, כי לדבריו "אדם חייב לשרת במקום בו הוא נדרש". זימנו אותו למבחנים לחיל אוויר, אותם עבר והתגייס לחייל. שם בלט שוב במנהיגות ובכושר טיסה ולכן נבחר לנגיד מפקדת החניכים. בסוף קורס הטיס נבחר כחניך מצטיין. הוא שירת בחיל האוויר חמש שנים ועוד שנה אחת בשירות קבע. טס  בהרבה מטוסים, היה מדריך טייס וטייס במפגני חיל האוויר. בתום שש השנים עמד בפני בחירה קשה בין בחירת הטייס כמקצוע לבין שובו הביתה לקבוץ. החלטה זו הייתה קשה. הוא אהב מאוד לטוס והרגיש חובה כלפי הקיבוץ. לבסוף החליט לחזור לקיבוץ, שם  עבד בענף המחצבות וכדרכו, תפס מקום חשוב בשטח זה. כעבור שנה פרצה מלחמת ששת הימים. הוא נקרא למילואים ושירת כטיס.
לאחר המלחמה התחתן והקים משפחה. בזמן מלחמת ההתשה הופעל עליו לחץ כבד לחזור לצבא בתפקיד פיקודי בטיסות מבצעיות. נפתלי הסכים ושירת בבסיס רמת דוד כסגן מפקד טייסת ווטורים.

סיפור נפילתו

ב- 22.4.1969, יום הזיכרון וערב יום העצמאות, בשעת בוקר מוקדמת, כשיצא להפציץ תחנת מכ"מ בתוך ירדן פגע בו טיל נ"מ. המטוס נפגע ולא ראו אותו צונח. מצאו אותו שלם בתוך תא הטיס. 
חברו מתאר את התקיפה בלשון זו: "נפתלי בחר לו מטוס שלבטח לא יהיו בו תקלות. מה שבטוח – בטוח, העיקר שלא יישאר על הארץ בעוד אחרים לוחמים. אנו תוקפים מפקדת "פתח" ליד אירביד. אני מזהה בקשר את קולו של נפתלי מאזור מז'ר, "שמו לב! יש קצת נ"מ, אני חושב. הלוואי ותמיד יהיה הנ"מ כה חלש כמו היום". הירדנים החזירו את גופתו לאחר שבוע. נקבר בתאריך 29.4.1969 בבית העלמין בכפר גלעדי. הועלה מיום נפלו לרב-סרן. 

 

דברים שנאמרו לזכרו

נפתלי הצטיין כטיס קרבי בעל יכולת ארגונית ופיקודית. הוא ניסה לקחת חופש אך חזר לשירות בחייל מאחר שמצפונו הציק לו עקב המצב במדינה.. נפל אחד הטייסים הטובים שהגיע להישגים נדירים בשדה הפיקוד והטיסה. 

                                                                                         מפקד חיל האוויר, אלוף מרדכי הוד

הערכה מחיל אוויר:
הוא בא מעל לכל דרך לגשר בין אדם לאדם, הוא היה נאמן ומסור, ונכון ויציב. הלא ראיתם את האיש שפילס נתיב בין עבי ארץ-ישראל?


 

נפתלי

מיריק שניר / משה ארגוב
לשמיעת השיר לחץ כאן
בהרי נפתלי 
נפתלים השבילים,
מי יודע נפתולי לב נער.

במעלות נתיבים
נדרכים כוכבים,
מי יצפה נפתולי ליל סער.

נפתלי איילה שלוחה
והקשת מאפל דרוכה.
נפתלי האומר אמרי שפר
וריח פרחי הגליל בהרים, 
ועיי האפר.

כוכבי-לכת נופלים
מציתים שובלים
להאיר לאילת-השחר.

בהרי נפתלי 
מתמלאות שבלים
מי יביא אלומות בשער?

נפתלי איילה שלוחה
והקשת מאפל דרוכהד.
נפתלי האומר אמרי שפר
וריח פרחי הגליל בהרים, 
ועיי האפר.

 

                                            

מקים הדף – סשה פרוצקו

@ בניית האתר: מעין הס אשכנזי,2016.