איתן בלחסן ז"ל

בן לציונה וקלוד.
נולד במושב רמות נפתלי ב- 2.2.69
נפל בז' אדר התשנ"ט, 23 בפברואר 1999
הובא לקבורה ברמות-נפתלי
בן שלושים בנפלו

סיפור חייו

איתן נולד במושב רמות נפתלי שבגליל העליון, להוריו ציונה וקלוד בלחסן, אשר עלו ארצה ממרוקו וטוניס והיכו שורשים בישוב. היה בן שלישי להוריו, אח לירון, יואב ואסנת.
איתן גדל והתחנך ברמות נפתלי, ספג ערכים של אהבת העם והמולדת, רגישות והתחשבות בזולת, אהבת האדמה, אהבה גדולה לבעלי חיים וטיולים. הוא למד בבית הספר היסודי האזורי דאז, במושבה יסוד המעלה.
בחטיבת הביניים והתיכון למד בבית הספר האזורי  "עמק החולה" שבכפר בלום.  איתן תמיד התבלט בחברת הילדים והנוער והיה, למרות ביישנותו, מנהיג ומוביל בחברה. הוא היה מסוג הנערים שלא השקיע הרבה אך הצליח בקלות בכל תחומי הלימודים. חיוכו המקסים והביישני היה כובש גם את המורות וגם את הבנות.
כבר בנערותו היה עוזר להוריו במשק החקלאי:  עבד במטעים, בלול, במחלבה ובחופשת הקיץ בקטיף. במקביל  טיפח את גינת הוריו שהייתה אהובה עליו במיוחד. לימים פיתח את פרוייקט הצימרים באותה גינה.
בתקופת חטיבת הביניים נפגש איתן עם רעיה, בת כפר בלום, אותה נשא לאישה ב- 9.9.96 . 
כחודש לאחר שקיבל את הפיקוד על סיירת הצנחנים נולדה בתם, נעם.
באותה שבת נשאר איתן בצבא לתרגיל יחידה ראשון שלו. לפנות בוקר קיבל הודעה מבית החולים שרעיה כבר שם, אך עדיין אין צורך שיגיע. במהלך הפקודה לתרגיל התקבלה הבשורה על הולדת נעם.
עמותה לזכרו של איתן, שמטרתה חינוך בני נוער ואחרים להמשך דרכו של איתן, נקראת בשם בתו, "עמותת נעם".


 
סיפור נפילתו

בלילה שבין שני לשלישי, סמוך לחצות, יצא כוח של סיירת הצנחנים בפיקודו של רב-סרן איתן בלחסן, מפקד פלוגה, לפעילות מחוץ לאזור הביטחון. בראש הכוח צעדו איתן בלחסן וקצין ההנדסה לירז טיטו. 
מטרת הכוח הייתה להגיע לבסיס יציאה של מחבלים סמוך לכפרים מיידון ומשערה.
פשיטות מעבר לגבול רצועת הביטחון מחייבות בדרך כלל את אישורו של הדרג המדיני, אולם פה היה מדובר בפשיטה שגרתית יותר והאישור ניתן באופן שגרתי.
ההיתקלות הקשה אירעה במרחק כק"מ אחד צפונית לקו האדום, גבול רצועת הביטחון, באזור המכונה קלעת-ג'בור, מערבית למיידן, שטח סלעי ותלול. הכוח בדק את השטח מנקודת תצפית על ראש ההר. הקצינים המובילים, בלחסן וטיטו, המשיכו כמה עשרות מטרים במורד נקיק צר בהר, על-מנת לפלס לשאר החיילים את המשך הדרך. נראה שכוח חיזבאללה, שכלל שלושה או ארבעה מחבלים, הסתתר מאחורי שיח. בשטח בו הסתתרו לא ניתן היה לצפות על הגזרה, אלה רק להקשיב לרחשים. שני הקצינים חלפו במרחק סנטימטרים ספורים מהם ואנשי החיזבאללה פתחו באש.
מכת האש הראשונה הרגה את מפקד הסיירת ואת קצין ההנדסה.
אנשי החיזבאללה דילגו כמה מטרים לאחור ותפסו מחסה מאחורי סלע רחב. בשלב זה הגיע שאר הכוח.
את הפיקוד על הקרב לקח סגן מפקד הפעולה, סגן בעז, מפקד פלגה בסיירת. הכוח הסתער לעבר המחבלים תוך ירי ויידוי רימונים. אנשי החיזבאללה  יידו רימונים אף הם והשיבו אש כבדה.
בהסתערות זו נהרג סגן דוד גרנית ז"ל.
חילוץ הנפגעים נערך תחת אש כבדה ותוך כדי סיכון חייהם של הטייסים שנטלו חלק בחילוץ.


 

דברים שנאמרו לזכרו


קצין וג'נטלמן

רב סרן איתן בלחסן זכרונו לברכה, הוביל ביום ז' באדר התשנ"ט, 23 בפברואר 1999, בפעם האחרונה את לוחמי סיירת הצנחנים לפעילות מבצעית בלבנון, במטרה לאפשר את המשך החיים התקין בגבולה הצפוני של ישראל.
בגובה של כ 1,300- מטרים מעל פני הים, בשטח קשה וסבוך, כאשר איתן בראש הכוח, נפתחה לפתע אש והוא נפל. איתן היה יכול להיות גאה בלוחמיו אשר פעלו בהתאם לנורמות ולערכים שהוא חינך עליהם.
איתן היה קצין מצטיין ואיש צבא בכל רמ"ח אבריו. הוא סימל עבורנו את דמות הצנחן, את הרוח החיה של תכונות מפקד וערכי הצנחנים.
איתן היה לדמות ייחודית בנוף החטיבתי: צנוע, נעים הליכות, מסור, מקצוען, ראש פתוח ויצירתי, יוזם בעל דעות עצמאיות, דוגמא אישית נערצת, קצין וג'נטלמן. מנהיגות טבעית ואצילה, מצד אחד נער יפה עיניים מבויש משהו, ומצד שני אנרגיה בלתי נדלית של מפקד אחראי, סוחף, החותר תמיד להוביל.
איתן נולד וגדל במושב רמות נפתלי בגליל העליון, בן לציונה וקלוד, אח לירון, יואב ואוסנת, בעל לרעיה ואב אוהב לנעם הקטנה. די לראות את בית הגידול של איתן כדי להבין כיצד הצטברו להן כל התכונות המיוחדות האלה בבן אדם אחד: בית של עובדי אדמה, משפחה שהכתה שורשיה עמוק בארץ הזאת והצמיחה ענפיה מעלה, כאשר כל בניה, ייבדלו לחיים ארוכים, הפכו לחלק בלתי נפרד ממשפחת הצנחנים.
הרוח והערכים שספג איתן בחייו היוו את הקרקע המוצקה לפועלו והפכו אותו לאגדה במותו.
צירוף הנסיבות מצביע על כך שאיתן, המנהיג, נפל ביום הולדתו ופטירתו של המנהיג הנצחי של עם ישראל, משה רבנו. 
איתן יישאר בזכרוננו לעד זקוף ואיתן, חבר אמיתי, מפקד נערץ, מי שיצק בחייליו את החזון להצטיין, להוביל ולהוות דוגמא אישית של "אחרי לצנחנים".
הרוח הזו של איתן לא תכבה בנו לעולם.
יהי זכרו ברוך. 


גרשון יצחק
[מח"ט 35]

www.eitan.org.il


                                             

 מקים הדף – דרור סבג

@ בניית האתר: מעין הס אשכנזי,2016.