דבר מנהלת בית הספר

קהילת "עמק החולה" ברוכים הנכנסים לשנת הלימודים תשפ"א

קהילת עמק החולה, תלמידים, הורים ואנשי צוות יקרים כולם,  ברוכים הנכנסים לשנת הלימודים תשפ"א.

אני מברכת את התלמידים ואת אנשי הצוות הוותיקים והחדשים שמצטרפים למשפחת עמק החולה ומאחלת לכולם התאקלמות טובה ומהירה בשנה החדשה. ברכות לשכבה ז' שמתחדשת עלינו, ברכות לשכבה יב' שתסיים השנה 12 שנות לימוד וברכות לשכבות ח', ט', י', יא' שעלו כיתה וממשיכים את המסע החברתי והלימודי שלהם בעמק החולה.

אנו פותחים שנה חדשה כשהמדינה שלנו סוערת בכל התחומים: הבריאותי, החברתי, הכלכלי, המדיני והפוליטי. אנו עדים למתקפה חסרת תקדים על הדמוקרטיה בישראל, לפלגנות ולגילויים של אלימות, גזענות וחוסר מוסר בוטה. רק לאחרונה התוודענו לאירוע האונס החמור והמזעזע באילת שמוכיח לנו שוב עד כמה משימת החינוך והצבת הגבולות הן קריטיות מתמיד. מחנכי הכיתות בבית ספרנו משוחחים עם התלמידים ויקיימו סדנאות כישורי חיים במהלך השנה ויגעו כמובן גם בנושא זה. יש חשיבות גדולה לשיח של ההורים עם הילדים גם בבית. חשוב מאוד מאוד שהילדים ישמעו מהמבוגרים במפורש את דעתם לגבי מותר ואסור בסוגיות ערכיות ומוסריות.

במהלך חופשת הקיץ התקיימה עבודה ענפה בבית הספר, הן בתחומי הפדגוגיה והחברה והן בתחום הפיזי: נכתבו תכניות עבודה, התקיימו שיפוצים ותיקונים רבים על מנת לרענן את מתקני בית הספר ולהכינם ראויים לשנה החדשה, בנוסף נרכש ציוד רב לטובת שדרוג ושיפור יכולות ההוראה.

כמו כן, התמנתה מזכירה חדשה לבית הצעיר והתמנה מזכיר חדש לטובת קידום קשרי הפנים והחוץ של בית הספר, עבודה בחדרי המורים ועבודה אדמיניסטרטיבית במשרד מנהלת בית הספר. נאחל להם הצלחה.

חזון בית החינוך עמק החולה מדבר על טיפוח וחינוך האדם(תלמידים ומבוגרים) לערכיות ועצמאיות, טיפוח לומד המשיג מתוך סקרנות, שמחה והתלהבות, טיפוח בני אדם ערכיים ומוסריים, אזרחים ראויים במדינת ישראל ובעולם.

מגפת הקורונה פתחה בחיינו עידן חדש ומחייבת אותנו לשמור חזון וערכים אלו ולהתנהל בהתאמה לחיים החדשים בכל תחומי החיים המוכרים לנו, ובראש ובראשונה – לשמור על בריאותנו ועל חיינו.

אנו נדרשים לצאת "מהקופסא" ולהיות יצירתיים ולהתנהל באחריות ובאופן שנרוויח מהמצב עד כמה שניתן.

כחלק מהמצב החדש – תלמידינו ילמדו חלק מימי השבוע בבית הספר ובחלק האחר – ישארו בבית וילמדו מרחוק. צוות ביה"ס ינצל את המפגשים עם התלמידים כדי להנחות אותם ולהעניק להם כלים במטרה שיהיו לומדים אחראיים ועצמאיים עד כמה שאפשר, ושידעו לנהל את זמנם ואת משימותיהם בחוכמה ולטובתם.

בזמן שהות התלמידים בבית הם יישמו ויבצעו למידה עצמאית ע"פ הנחיות המורים והמחנכים.

הנהלת בית הספר נפגשה עם גורמי החינוך הבלתי פורמלי של המועצות ג"ע ומבואות החרמון על מנת לקדם שיתופי פעולה עבור התלמידים שישארו בבית בחלק מימי הלימודים.

הורים יקרים, חשוב מאוד שלתלמידים שנשארים בבית יהיה סדר יום הגיוני, החל מהקימה בבוקר, דרך משימות היום וכלה בשעה סבירה להליכה לישון בלילה. רצוי שההורים יסייעו לילדיהם לארגן את היום ולשמור על לוח זמנים מיטבי.

אם קיימות בעיות פיזיות או רגשיות, אנא ידעו את הצוות החינוכי ואל תשארו לבד. צוות בית הספר לא תמיד יכול לדעת דברים אם לא תיידעו אותו. זכרו כי דרישה למאמץ הינה מחזקת את הילד ולא מחלישה אותו, למרות התחושה שנובעת מתגובתו המתנגדת לעיתים של הילד.

בבית החינוך שלנו עמק החולה אנו מאמינים כי באחריותנו להעניק מסגרת ומענה מקדם לכל מגוון תלמידינו.

לצד החינוך לדרך ארץ ולבני אדם ערכיים, אנו שואפים שתלמידינו ישיגו את ההישגים הגבוהים ביותר שביכולתם להשיג במסלולי הסיוע והמצוינות שמזמן בית הספר. אנו מאמינים כי שפה של כבוד ודיאלוג בין כל הגורמים בקהילת בית הספר, וכן הנחיה מקצועית של התלמידים ע"י המורים, יקדמו למטרות אלו ויובילו להצלחה. הצוות החינוכי בביה"ס רואה עצמו אחראי להניע ולגייס את התלמידים ללמידה ולהשגיות, תוך הבנת השנה המאתגרת העומדת לפנינו.

לא בכדי זכה בית ספרנו לאחרונה בהוקרה משמעותית על העשייה הערכית, החברתית, והלימודית שמתקיימת אצלנו.

העקרונות שמובילים אותנו בעבודתנו בבית הספר, בעיקר בימים המאתגרים שפקדו אותנו:

1. הבריאות מעל הכל - שמירה קפדנית על הכללים: הצהרת בריאות יומיומית, מסיכה על הפנים לאורך כל היום, שמירת מרחק ושמירה על היגיינה.

אנו נהווה דוגמא לילדים ונאכוף כללים אלו בבית הספר ללא פשרות.

2. המשך קידום שלושת היעדים המרכזיים של בית הספר:

א. הלמידה במרכז - טיפוח לומד עצמאי ואחראי, בהנחיה מובנית של המורה שהוא מודל ללומד עצמאי.

ב. תקשורת מיטבית ומקצועית בין מחנך הכיתה ובין מורי המקצוע המלמדים בכיתתו.

ג. טיפוח הסביבה ותחושת האכפתיות והשייכות למקום.

3. אנו שואפים שהתלמידים שלנו ינכחו בבית הספר כמה שיותר זמן במסגרת ההגבלות, על מנת שיפגשו מבוגרים וחברים ברמה האנושית. הלימודים בעמק החולה יתקיימו בין 8.30 ל - 16.00.

4. שימוש בשגרות מוכרות- המערכות של המורים והתלמידים יהוו בסיס להתנהלות הבית ספרית על מנת להקנות תחושת ביטחון ורוגע הן בקרב התלמידים והן בקרב ההורים והמורים.

5. אנו שמים דגש על הפן הרגשי והחברתי של התלמידים והצוות בבית הספר והכנו תכניות עבודה עם היועצות והרכזות החברתיות על מנת ליישם צדדים חשובים אלו בחיי בית הספר.

גם השנה נעבוד בשיתוף פעולה ובהפריה הדדית עם מועצת התלמידים ועם ההנהגה הבית ספרית שכוללת נציגי הורים וצוות מבית הספר. גופים אלו הם נכס לבית הספר והעבודה המשותפת עמם מקדמת מאוד את התלמידים ואת בית הספר כולו.

אני קוראת מפה להורים להיות מעורבים בהנהגה ההורית בכל כתה ולקחת חלק גם בהנהגה הבית ספרית הכללית, הצלחתכם הצלחתנו.

באשר למחשבים ואמצעי קצה - בית הספר בשיתוף הנהגת ההורים מגייס תרומות ועוסק ברכישת ציוד בעזרת קולות קוראים שמפרסם משרד החינוך. זה לוקח זמן.  המועצה האזורית ג"ע יזמה רכישה מוזלת של מחשבים למשפחות שמעוניינות. יוזמה זו קיימת גם במועצה האזורית מבואות החרמון.

השילוב האזורי יתקיים על פי המערכת ועל פי ההסעות המוכרות.

מתווה הבגרויות:

משרד החינוך יקיים שש בגרויות חיצוניות: אנגלית, מתמטיקה, עברית, מקצוע מורחב, ושני  מקצועות הומניסטיים (מתוך: ספרות, תנ"ך, היסטוריה, אזרחות).

גם השנה כל תלמיד יוכל לבחור במסלול שמוביל לזכאות לתעודת בגרות כולל תלמידי החינוך המיוחד וקשת. יתאפשר גם מסלול לקראת תעודה טכנולוגית (לקראת הנדסאי) שתעניק לתלמיד גם נקודות לבגרות.

אנו רואים את הקשיים ואת האתגרים שמביא עמו העידן החדש ועם זאת אנו רואים גם את ההזדמנויות הגדולות שהוא צופן בחובו, ומובילים לשם את עצמנו ואת תלמידנו.

הנחיות ובקשות לנו-

1. לשמור על הבריאות העצמית ושל הזולת, ממ"ש – מסיכה, מרחק ושטיפת ידיים.

2. לשמור על קשר ולא להתנתק.

3. להסכים להתמודד, לא לוותר, לא לפחד לטעות ולא לפחד לא להצליח, להסכים לנסות שוב ושוב תוך כדי למידה כדי להצליח.

זו לא תהיה שנה רגילה וודאי יתעוררו בעיות ותסכולים. ננסה להיות בהכל יחד, להפיק לקחים תוך כדי תנועה ולהתקדם כדי להרוויח מהמצב. חשוב שנדבר על הכל, גם כשקשה !

במהלך שנת הלימודים הבאה בית הספר יעסוק בנושאים מהותיים נוספים ביחד עם כל הגורמים הרלוונטיים:

1. סגירה הרמטית של בית הספר ע'י גדרות ושערים, מטעמי בטיחות וביטחון לתלמידים. משרד החינוך לא מאשר פתיחת מוסדות שאינם סגורים הרמטית.

2  בחינת מעבר ארגוני - חזרה למבנה של חטיבת ביניים וחטיבה עליונה, ולא מבנה של בתים שבו משרד החינוך לא מכיר.

3. התבוננות בהיצע המגמות של בית הספר במטרה לתת מענה לכלל תלמידי בית הספר ולכלל הצרכים שלהם.

4. תהליך הסמכת ביה"ס כבית ספר ירוק.

צוות בית הספר בוחן באופן מתמיד את דרכו המקצועית על מנת לדייק עוד ועוד את המשימה החינוכית שלו. מסירותם של אנשי הצוות למען הובלת התלמידים להצלחה היא עוגן בסיסי בעבודתנו בבית הספר. אנו נעזרים באופן שותף בתכניות איכותיות של משרד החינוך וכן ביועצים ארגוניים במטרה לטייב את עבודתנו המקצועית בביה"ס ולשפר ככל שניתן את הישגי תלמידינו בתחומים השונים.

צוות עמק החולה תמיד נמצא קשוב ומהווה כתובת מקצועית לכל תלמיד ולכל הורה.

תודה רבה להורים – השותפים המלאים שלנו בחינוך וקידום התלמידים.

תודה רבה למועצות האזוריות הגליל העליון ומבואות החרמון על התמיכה והאמון הרב בבית הספר.

תודה מקרב הלב לצוות העובדים, לצוות המורים ולחברות ההנהלה על העבודה המסורה והמקצועית שנעשית תמיד מתוך אכפתיות גדולה.

ותודה גדולה – לתלמידים שלנו – שהם נפלאים ושואפים לעשות ולהצליח.

 

אנו מאחלים שנה טובה, שנה של בריאות התמודדות טובה וקשר טוב בין כולנו.

 

עדנה בז,

מנהלת כללית

בית החינוך המשותף "עמק החולה"

@ בניית האתר: מעין הס אשכנזי,2016.